Ważne informacje dla pasażerów w Irlandii - z tym bagażem nie polecisz

Linie lotnicze Ryanair i Aer Lingus zakazują przewozu niektórych bagaży na swoich trasach.

Linie lotnicze takie jak Ryanair czy Aer Lingus wprowadziły w ostatnich tygodniach nowe regulacje dotyczące bagażu wnoszonego na pokład samolotu.

Bagaż podróżny

Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak jedna osoba w mediach społecznościowych wyraziła swoją frustrację gdy odmówiono jej wejścia na pokład samolotu ze względu na rodzaj zabranego bagażu.

Pasażerów poinformowano, że tzw. inteligentne torby (smart bags) nie są już dozwolone na pokładzie samolotu.

Inteligentna torba to walizka z wbudowaną elektroniką służącą do jednego lub kilku celów. Posiada ona kilka zaawansowanych technologicznie funkcji, takich jak ładowanie urządzeń, zamki elektroniczne oraz funkcje Bluetooth i Wi-Fi.

Linie lotnicze Ryanair

Ryanair umożliwia wniesienie na pokład inteligentnych toreb jako bagażu podręcznego, ale tylko pod warunkiem wyjęcia baterii litowej przed umieszczeniem torby w schowku nad głową i pozostawienia baterii przy sobie przez cały czas lotu.

Inteligentne torby można również przewozić w luku bagażowym jako bagaż rejestrowany, pod warunkiem że akumulator/power bank zostanie wyjęty przed odprawą/nadaniem bagażu. Następnie akumulator należy zabrać ze sobą do samolotu.

Jeśli power bank nie zostanie wyjęty, torby nie zostaną wniesione na pokład lotu ani jako bagaż rejestrowany, ani jako bagaż podręczny.

Linie lotnicze Aer Lingus

Podobnie jak w Ryanair, w liniach lotniczych Aer Lingus inteligentne torby można wnieść na pokład po wyjęciu akumulatora. Są one zakazane, jeśli bateria jest nadal podłączona.

Rzecznik linii poinformował, że inteligentny bagaż nie będzie akceptowany na pokładach samolotów, jeśli pasażer nie może łatwo wyjąć baterii litowej. Jeśli można wyjąć baterię litową/powerbank, inteligentny bagaż jest dopuszczony do przewozu.

Baterię litową należy wyjąć i przewozić w kabinie samolotu z zaciskami zabezpieczającymi przed zwarciem. Bateria litowa musi mieć pojemność mniejszą niż 100 watogodzin.