Ważne ostrzeżenie banków dla mieszkańców Irlandii

BPFI ostrzega przed perfidnym działaniem, które naraża mieszkańców Irlandii na ogromne straty.

Przedstawiciele związku Banking and Payments Federation Ireland (BPFI) informują o rosnącej liczbie oszustw w Irlandii.

Oszustwo w Irlandii

Te oszustwa charakteryzują się wyjątkowo perfidną metodą wyłudzenia pieniędzy. Oszuści wykorzystują nazwy znanych banków i firm inwestycyjnych, aby zdobyć zaufanie swoich ofiar.

Niektórzy z nich tworzą nawet fałszywe profile pracowników firm inwestycyjnych w mediach społecznościowych.

Niamh Davenport, szefowa ds. przestępczości finansowej w BPFI, zwraca uwagę, że oszuści często kontaktują się z osobami, które już wcześniej padły ofiarą oszustw, oferując pomoc w odzyskaniu straconych środków za opłatą „zaliczkową” lub „manipulacyjną”.

Często są to te same grupy przestępcze, które przeprowadziły pierwotne oszustwo, lub też nowi przestępcy, którzy kupili lub uzyskali dostęp do danych ofiar.

Ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii

W ostatnich latach, według danych opublikowanych przez An Garda Síochána, zgłoszenia oszustw inwestycyjnych wzrosły o 90%, a straty sięgają prawie 60 milionów euro.

W jednym z raportowanych przypadków, mężczyzna stracił 80 000 euro. Później skontaktowała się z nim firma, która obiecała mu pomoc w odzyskaniu pieniędzy za dodatkową opłatę administracyjną.

To również okazało się oszustwem, gdy rzekoma firma nagle urwała kontakt, a mężczyzna stracił w ten sposób swoje kolejne pieniądze.

Komunikat do mieszkańców

Inicjatywa FraudSMART, prowadzona przez związek BPFI, ma na celu szerzenie świadomości wobec działań oszustów w Irlandii.

Związek radzi, aby być wyjątkowo ostrożnym wobec ofert odzyskania utraconych środków, szczególnie jeśli są one prezentowane przez nieznane źródła lub za pośrednictwem reklam w mediach społecznościowych.

Zaleca również, aby w przypadku podejrzeń niezależnie weryfikować tożsamość osoby lub firmy przed podjęciem jakichkolwiek działań.