Ważne przepisy weszły w życie - skorzystają wszyscy mieszkańcy Irlandii

Plan zniesienia tych opłat w Irlandii został zagwarantowany podczas Budżetu 2023.

Od poniedziałku 17 kwietnia zaczęła obowiązywać ustawa The Health (Amendment) Act 2023 i pacjenci korzystający z publicznych szpitali nie będą już musieli płacić za hospitalizację.

Zniesienie opłat w Irlandii

Dotychczas pacjenci byli obciążani kwotą 80 euro za dobę hospitalizacji, a maksymalny koszt pobytu wynosił 800 euro za 10 dni leczenia w ciągu 12 miesięcy.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, podpisał ustawę o zniesieniu opłat za pobyt w szpitalach publicznych, co oznacza, że pacjenci nie będą już ponosić finansowego obciążenia związanego z tym kosztem.

Donnelly powiedział w oświadczeniu, że likwidacja tych opłat to ważny krok w redukcji kosztów opieki zdrowotnej dla pacjentów i ich rodzin.

Pobyt w szpitalu w Irlandii

Osoby posiadające kartę medyczną oraz niektóre inne grupy pacjentów były już wcześniej zwolnione z tych opłat. We wrześniu ubiegłego roku zwolniono z opłat również dzieci poniżej 16 roku życia.

Donnelly wcześniej szacował, że koszt tej inicjatywy wyniesie około 30 milionów euro, a usunięcie opłat za pobyt w szpitalu to kolejny ważny krok w zapewnieniu dostępności opieki zdrowotnej dla wszystkich potrzebujących.

Więcej: gov.ie