Ważne zmiany dla kierowców w Irlandii wchodzą w życie

Kierowcy w Irlandii muszą być świadomi nadchodzących zmian, które zaczną obowiązywać już od lipca.

Już od 1 lipca br. wprowadzone zostają znaczące zmiany dla kierowców w Irlandii, jak poinformowano na stronie Road Safety Authority.

Prawo jazdy w Irlandii

Test teoretyczny na prawo jazdy w Irlandii to kluczowy krok przed rozpoczęciem praktycznej nauki jazdy. W najbliższych tygodniach zasady dotyczące materiałów do nauki ulegną znaczącym zmianom.

Przez ostatnie pięć lat książka Driver Theory Test Questions z 2019 roku była podstawowym źródłem wiedzy dla kandydatów przystępujących do komputerowego testu teoretycznego.

Książka ta zawierała wszystkie niezbędne informacje i przykładowe pytania, które mogły pojawić się na egzaminie.

Jednakże Road Safety Authority (RSA) wydała nową, zaktualizowaną wersję tej książki, która będzie obowiązywała w kolejnych latach.

Test na prawo jazdy w Irlandii

Poinformowano, że kandydaci na kierowców, którzy przystąpią do testu przed 1 lipca, muszą korzystać z edycji książki „Driver Theory Test Questions” z czerwca 2019 roku.

Natomiast osoby przystępujące do egzaminu po 1 lipca są zobowiązane do korzystania z majowej edycji z 2024 roku.

Nowe materiały na 2024 rok mają na celu poprawę doświadczenia kandydatów dzięki ulepszonym obrazom i bardziej odpowiednim pytaniom dotyczącym bezpieczeństwa drogowego i przepisów.

Kierowcy w Irlandii

Dla kierowców samochodów egzamin nadal składa się z 40 pytań, a aby zdać, należy odpowiedzieć poprawnie na 35 z nich.

RSA informuje też, że test teoretyczny na prawo jazdy dla kierowców autobusów i ciężarówek także został zaktualizowany na rok 2024.

Test zawiera teraz bardziej adekwatne pytania dotyczące bezpieczeństwa drogowego i przepisów, ale nadal składa się ze 100 pytań, a próg zaliczenia wynosi 74 poprawne odpowiedzi.

Oficjalne ogłoszenia RSA

RSA ogłosiła te zmiany przed spodziewanym wzrostem liczby osób przystępujących do egzaminu w okresie letnim.

RSA jest jedynym dostawcą oficjalnych materiałów do nauki do testu teoretycznego na prawo jazdy oraz do certyfikatu zawodowego kierowcy (Driver Certificate of Professional Competence).

Na stronie internetowej RSA Theory Test można znaleźć ostrzeżenie dla kierowców, aby uważać na nieoficjalne aplikacje i strony z materiałami do nauki.

Aby dowiedzieć się więcej o zaktualizowanych materiałach do nauki na 2024 rok, należy odwiedzić stronę internetową RSA Driver Theory Test pod adresem www.theorytest.ie.