Ważne zmiany w szpitalach w Irlandii już w kwietniu

Złagodzenie obostrzeń w irlandzkich szpitalach dotyczy zarówno personelu, jak i pacjentów.

Już od 19 kwietnia szpitale ostre w Irlandii będą mogły zrezygnować z obostrzeń dotyczących ochrony zdrowia, które obowiązują od trzech lat.

Nowe wytyczne w Irlandii

Nowe wytyczne HSE zezwalają na zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa zarówno przez personel, jak i pacjentów oraz osoby odwiedzające pacjentów w szpitalu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi przewiduje się jednak wyjątki, a decyzja o złagodzeniu obostrzeń ma być podjęta indywidualnie przez każdy szpital.

Stosowanie maseczek ochronnych będzie nadal obowiązywało w różnych kluczowych sytuacjach zagrożenia zdrowia.

Według zaleceń Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia nakaz zasłaniania ust i nosa przez personel szpitala będzie w mocy, gdy pacjenci będą wykazywać objawy wirusa układu oddechowego bądź podczas wykonywania procedur o wyższym ryzyku.

Natomiast pacjenci na oddziałach wielołóżkowych otrzymają maseczki ochronne, jeśli inni pacjenci będą mieć objawy wirusowego zakażenia układu oddechowego.

Testy w Irlandii

Tymczasem wraz z końcem marca br. zamknięte zostały centra testowe na terenie całej Irlandii. Wyłączono też stronę internetową, na której mieszkańcy zamawiali testy.

Zgodnie z nowymi wytycznymi testy PCR i testy antygenowe nie są już zalecane dla zdecydowanej większości społeczeństwa. Testy będą nadal stosowane przez lekarzy w szpitalach oraz przez lekarzy GP w celach diagnostycznych.

Natomiast zespoły ds. zdrowia publicznego będą decydować, czy testy są wymagane w zarządzaniu epidemią w warunkach wysokiego ryzyka dla zdrowia publicznego.