POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W akcji uczestniczą członkowie Gardy, członkowie służby celno-skarbowej, a także inspektorzy Wydziału Ochrony Socjalnej.

Trwa specjalna akcja Gardy, która ma poprawić bezpieczeństwo na drogach w Irlandii w wakacje. Ma też zapobiec ewentualnym wyłudzeniom świadczeń socjalnych.

Kontrole drogowe w Irlandii

Kierowcy są kontrolowani z przestrzegania przepisów ruchu drogowego, z opłacenia ubezpieczenia i podatku drogowego czy z nieprawidłowości Urządu Skarbowego.

Podczas trwania tej specjalnej akcji funkcjonariusze Gardy sprawdzają prędkość pojazdów, stosowanie pasów bezpieczeństwa czy korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy.

Kontrolowani są też kierowcy z tymczasowym prawem jazdy, u których podczas kierowania pojazdem wymagana jest obecność kierowcy z pełnym prawem jazdy. Kierowcy są też poddawani testom na trzeźwość.

Ochrona socjalna w Irlandii

W punktach kontrolnych obecni są także inspektorzy z Wydziału Ochrony Socjalnej, którzy sprawdzają ewentualne nadużycia ze strony osób pobierających świadczenia socjalne.

Głównym obowiązkiem personelu dochodzeniowego Opieki Społecznej, który uczestniczy w tych punktach kontrolnych, jest wykrywanie i zapobieganie podejrzeniu oszustwa i nadużycia systemu opieki społecznej.

Według rzecznika ministerstwa w centrum zainteresowania takich dochodzeń są zazwyczaj osoby będące w drodze do pracy, w tym w sektorach spedycji, taksówek i transportu.

Jeżeli wstępne dochodzenie wskazuje, że wystąpiły nieprawidłowości, inspektorzy kierują sprawę do dalszych wyjaśnień.