Woda w kolorze herbaty - problemy mieszkańców w Irlandii

Rada Miasta rozpoczęła oficjalne działanie wobec skarg mieszkańców Irlandii.

Przedstawiciele Rady Miasta Cork wezwali Irish Water do stawienia się przed Komitetem ds. Środowiska, Udogodnień i Wody.

Woda w Irlandii

Członkowie Irish Water będą poproszeni o udzielenie odpowiedzi wobec licznych skarg mieszkańców, które dotyczą zanieczyszczonej wody w domach w niektórych częściach miasta Cork.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiło się kilkaset doniesień o wodzie zabarwionej silnym ciemnobrązowym kolorem, przypominającym herbatę.

Przedstawiciele Irish Water potwierdzili, że od lipca wpłynęło około 600 telefonów w związku z przebarwieniami wody w Cork. Stwierdzili jednak, że „nie wszystkie z tych zgłoszeń dotyczyły tego przypadku przebarwienia”.

Sprawa z zanieczyszczoną wodą lub wodą o zmienionym kolorze trwa w Irlandii już od wielu miesięcy. W swoim wcześniejszym oświadczeniu Irish Water poinformował, że przebarwienia mogą wystąpić z wielu powodów, takich jak stara infrastruktura, pęknięcia oraz prace związane z ulepszaniem sieci.

Stara stacja uzdatniania wody w Cork działała od lat 20. XX wieku, a Irish Water twierdzi, że obecnie jest w trakcie uruchamiania nowej stacji uzdatniania wody, aby zapewnić „nowoczesne, solidne i bezpieczne zaopatrzenie miasta”.

Irish Water

Komisja zbierze się w trzecim tygodniu listopada, Irish Water ma jeszcze potwierdzić swój udział w spotkaniu. W międzyczasie firma ma kontynuować rozpatrywanie skarg od mieszkańców i kontrolować jakość wody poprzez pobieranie próbek.

Klientom zaleca się, aby nie pili przebarwionej wody. Wszelkie pytania lub wątpliwości dotyczące przebarwień można kierować bezpośrednio do Irish Water pod numerem 1800 278 278.