Dane wykradzione przez hakerów mogą zostać opublikowane w internecie – ostrzega minister w Irlandii.

W niedzielę przedstawiciele rządu udzielili nowej porady dla mieszkańców Irlandii, których wrażliwe dane mogą zostać opublikowane w internecie, a oni sami mogą stać się ofiarami oszustw.

Ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii

Zaleca się, aby mieszkańcy zachowali czujność w kontaktach z osobami wykorzystującymi ich obawy związane z wyciekiem danych.

Oszuści mogą podszywać się pod pracowników różnych instytucji, aby uzyskać poufne informacje, a nawet wyłudzić od nich pieniądze.

W każdym takim przypadku należy bezwłocznie skontaktować się z lokalnym posterunkiem Gardy – zalecił Minister Simon Harris.

Wyciek danych w Irlandii

Przedstawiciele An Garda Síochána wraz z innymi krajowymi i międzynarodowymi agencjami kontynuują śledztwo w sprawie cyberataku, do którego doszło w Irlandii ponad tydzień temu:

Więcej: Atak hakerski w Irlandii – nie działa system służby zdrowia HSE

Atak spowodował, że HSE musiało zamknąć wszystkie swoje usługi IT, powodując znaczne opóźnienia i odwoływanie wizyt w szpitalach w całym kraju.

Mieszkańcy, którzy podejrzewają, że stali się ofiarą tego cyberataku, mogą to zgłosić na lokalnym posterunku Gardy lub za pośrednictwem specjalnie otwartej poufnej infolinii.

Linia jest czynna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, a jej numer to 1800-666-111.

Czytaj też: Numery PPS, adresy, dane finansowe mieszkańców Irlandii mogą być w rękach przestępców