Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie wypadku, do którego doszło podczas lotu z Irlandii do Hiszpanii.

W Sądzie Najwyższym w Irlandii zakończyła się sprawa 15-latka, który uległ poparzeniu gorącym napojem podczas lotu linią Aer Lingus z Dublina do Malagi.

Wypadek w Irlandii

Do zdarzenia doszło w 2018 roku, 11-letni wówczas chłopiec podróżował ze swoją babcią, aby wziąć udział w uroczystości weselnej członka rodziny w Hiszpanii.

Podczas lotu chłopiec zamówił gorącą czekoladę. Jego adwokat poinformował w sądzie, że chłopiec został poinstruowany, aby zdjąć pokrywkę z kubka, żeby mógł do niego wlać mleko.

Podczas wykonywania tej czynności doszło jednak do poparzenia chłopca – gorący płyn rozlał się na górną część jego uda.

Jedną z pasażerek tego lotu była pielęgniarka, która nałożyła na oparzone miejsce specjalny żel. Kobieta towarzyszyła chłopcu do końca podróży i dbała o jego samopoczucie.

Po wylądowaniu samolotu chłopiec został przewieziony do szpitala. Tam zdiagnozowano u niego oparzenie drugiego stopnia. Poszkodowany chłopiec pozostał na jedną noc w szpitalu, gdzie podawano mu leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Po powrocie do domu chłopiec udał się do swojego lekarza rodzinnego, który zalecił mu dalszą kurację lekami przeciwbólowymi. Przez kilka tygodni musiał też zmieniać opatrunek co trzy dni. Według jego adwokata, rana ostatecznie wygoiła się, lecz w miejscu oparzenia pozostała blada blizna.

Odszkodowanie

Po wypadku chłopiec pozwał linie lotnicze Aer Lingus, którym zarzucono brak zapewnienia bezpiecznego sposobu podawania gorących napojów, w szczególności gorącej czekolady.

Twierdzono też, że nie udało się ostrzec chłopca o niebezpieczeństwie, jakie stanowi temperatura, w której serwowano czekoladę.

Wskutek tego wypadku poszkodowany nie mógł pływać podczas pobytu w Hiszpanii, miał też problemy z chodzeniem – jak stwierdzono w dokumentach sądowych.

Sędzia uznał, że wypracowana przez obie strony ugoda jest sprawiedliwa i rozsądna i życzył nastolatkowi wszystkiego najlepszego na przyszłość. Linie lotnicze wypłacą chłopcu odszkodowanie w wysokości 66 000 euro.