Wyraźny spadek cen w Irlandii? Zaskakujące dane

Według najnowszych informacji obserwuje się już spadek cen w Irlandii.

Ceny hurtowe energii elektrycznej spadły o 61% w okresie 12 miesięcy do września, zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego (CSO).

Rachunki w Irlandii

Mimo ogólnego spadku, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny zaczęły ponownie rosnąć, wzrastając niemal o 5% we wrześniu i o 11% w sierpniu.

Wiadomość ta pojawiła się w kontekście planowanych obniżek rachunków za prąd dla gospodarstw domowych, które mają zostać wprowadzone od 1 listopada przez kilku dużych dostawców.

Electric Ireland zamierza obniżyć ceny o 10%, co korzystnie wpłynie na 1,1 mln klientów, natomiast SSE Airtricity obetnie ceny detaliczne o 12%.

Spadek cen w Irlandii

Dane CSO pokazują również, że ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego wzrosły w okresie 12 miesięcy. Benzyna podrożała o 8,3%, a olej napędowy o 3,5%.

Pokazują również, że ogólny indeks produktów energetycznych wzrósł o 5,2% od sierpnia tego roku, ale spadł o 53% w porównaniu z wrześniem zeszłego roku.

Ceny producentów artykułów spożywczych spadły o 8,1% w okresie 12 miesięcy do września, podczas gdy indeks produktów spożywczych, napojów i tytoniu spadł o 7,3%.

Największe zmiany cen producenta artykułów spożywczych dotknęły owoce i warzywa, które staniały o 13,4%, podczas gdy produkty mleczne spadły o 25,6%, a oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce zmniejszyły się o 7,6%.

Tymczasem ceny hurtowe produktów budowlanych zmalały o 0,3% w miesiącu do września, ale wzrosły o 2,6% w okresie 12 miesięcy od września 2022 roku.

Dane CSO pokazują, że ogólna inflacja cen hurtowych wykazała spadek we wrześniu o 0,9% w ogólnym indeksie cen producenta dla gałęzi przemysłu produkcyjnego w miesiącu.

Zauważono, że ceny producenta produktów sprzedawanych na rynku krajowym były o 1,9% niższe we wrześniu tego roku w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, przy czym ceny producenta eksportowanych produktów spadły o 2,6%, a ogólne ceny producenta również zmalały o 2,6% w ciągu roku.