Wzrost liczby bezdomnych w Irlandii - nowe rekordy

Tendencja ta zmusza do refleksji nad skutecznością obecnych działań rządowych w walce z kryzysem mieszkaniowym.

Najnowsze dane ujawniają alarmujący wzrost liczby osób korzystających z zakwaterowania awaryjnego, z największym przyrostem wśród dzieci i dorosłych.

Bezdomność w Irlandii

Liczba osób bezdomnych w Irlandii kontynuuje swój niepokojący wzrost, osiągając w marcu nowy rekord – 13 866 osób.

Tendencja ta, obejmująca zarówno dorosłych, jak i dzieci, zmusza do refleksji nad skutecznością obecnych działań rządowych w walce z kryzysem mieszkaniowym.

Według najnowszych danych z Departamentu Mieszkalnictwa, w zeszłym miesiącu z pomocy w nagłych przypadkach skorzystało 9 719 dorosłych i 4 147 dzieci, co stanowi wzrost o 25 osób w stosunku do lutego.

Liczba dzieci korzystających z awaryjnego zakwaterowania zmniejszyła się o 23, podczas gdy liczba dorosłych wzrosła o 48 osób.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Wayne Stanley z Simon Communities of Ireland, mówi o „niewielkim spadku” liczby bezdomnych, jednak podkreśla, że problemy te ciągną się już prawie dekadę.

Z kolei Pat Dennigan z Focus Ireland, krytykuje rząd za zbyt wolne tempo działań, zwłaszcza biorąc pod uwagę skutki dla ponad 4 000 dzieci, które żyją w bezdomności.

Zaznacza, że masowy wzrost bezdomności nie był nieunikniony i wynika z niepowodzeń w dostarczaniu odpowiedniej liczby domów socjalnych i domów przystępnych cenowo.

Cian O’Callaghan z Socjaldemokratów oskarża rząd o zamianę kryzysu w katastrofę i wzywa do ogólnokrajowych wyborów i ustanowienia nowego rządu, który skuteczniej zarządzałby kryzysem mieszkaniowym.

Podkreśla, że Irlandia nie może dłużej czekać, gdyż każdy miesiąc przynosi wzrost liczby osób bez domu.