Wzrost świadczeń i zmiany w budżecie w Irlandii - zapowiedź rządu

Wicepremier Irlandii, Micheál Martin, przedstawił plany zwiększenia zasiłków na dzieci, emerytur oraz kolejnych dopłat do rachunków.

Micheál Martin, wicepremier Irlandii, zapowiedział szereg działań w ramach nadchodzącego budżetu, które mają przynieść korzyści rodzicom, właścicielom domów i emerytom.

Budżet Irlandii

W trakcie swojego przemówienia w Dublinie lider Fianna Fáil ogłosił, że rząd rozważy kolejną turę dopłat energetycznych, choć nie będą one na taką samą skalę jak poprzednie.

Zaproponował również podwyżkę zasiłku na dziecko z obecnych 140 euro do 150 euro miesięcznie oraz wzrost emerytur o 12 euro tygodniowo.

Wicepremier zaprzeczył, że te środki mają na celu przekupienie elektoratu przed zbliżającymi się wyborami.

Podkreślił, że zarządzanie finansami publicznymi i gospodarką pozwala na odpowiedzialne planowanie przyszłościowych budżetów.

Wydatki Irlandii

Premier Martin wskazał również na znaczenie nowo utworzonych funduszy – Future Ireland Fund oraz Funduszu Infrastruktury i Klimatu.

Fundusze te mają zapewnić wsparcie dla przyszłych pokoleń w zakresie emerytur i kosztów opieki zdrowotnej, jak również uniknąć przerywanego finansowania infrastruktury, jakie miało miejsce w przeszłości.

Martin bronił także osiągnięć rządu w zakresie budowania tanich domów i domów socjalnych, twierdząc, że nadeszła „nowa era” w mieszkalnictwie socjalnym w Irlandii.

Dane opublikowane w zeszłym miesiącu pokazały, że rządowi nie udało się osiągnąć celów w zakresie mieszkań socjalnych i tanich domów o 2680 domów.

Czytaj też: Rynek nieruchomości w Irlandii – rząd zwiększa dostępność