Zakaz eksmisji w Irlandii - nowe informacje o decyzji rządu

Tymczasowe przepisy zakazujące eksmisji najemców w Irlandii obowiązują jeszcze tylko do końca marca.

W środę 22 lutego odbyła się w irlandzkim parlamencie Dáil debata dotycząca przedłużenia przepisów zakazujących eksmisji w Irlandii.

Najemcy w Irlandii

Zdaniem opozycji rząd „porzucił” najemców nie zapewniając im żadnej ochrony podczas ogłaszania pakietu pomocy dla mieszkańców.

Tymczasowe przepisy zakazujące eksmisji w Irlandii obowiązują jeszcze tylko do końca marca. W przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat przedłużenia przepisów.

Domagają się tego przede wszystkim organizacje charytatywne zajmujące się bezdomnością oraz członkowie partii opozycyjnych, którzy krytykują sposób rozwiązywania kryzysu mieszkaniowego.

Zakaz eksmisji

W poniedziałek Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, powiedział, że „nie została podjęta decyzja w sprawie proponowanego przedłużenia zakazu eksmisji”.

Jednak premier Leo Varadkar zasugerował właśnie, że obowiązujący zakaz może zostać przedłużony po 31 marca. Zapewnił przy tym, że ostateczna decyzja zostanie podjęta przed weekendem Św. Patryka.

Zakaz eksmisji został wprowadzony w zeszłym roku, aby „dać czas na zwiększenie podaży mieszkań i zmniejszenie obciążenia organizacji zajmujących się osobami bezdomnymi”.