Już w niedługim czasie w Irlandii mogą się zmienić przepisy dotyczące palenia w miejscu publicznym.

Trwa walka z palaczami w Irlandii. Grupa polityków wzywa do zaostrzenia przepisów dotyczących palenia w miejscu publicznym.

Obecnie w Irlandii obowiązuje zakaz palenia w miejscach pracy, restauracjach, pubach, sklepach, i transporcie publicznym. Zabronione jest także palenie papierosów w samochodzie, jeśli podróżuje z nami małe dziecko.

Teraz grupa polityków chce, by zaostrzyć przepisy i zabronić palenia na przystankach autobusowych, na zewnątrz dworców kolejowych, budynków Community Center, szpitali, w pobliżu placówek oświatowych, a także przy klubach młodzieżowych.

Jeden z nich – senator Fine Gael Martin Conway – twierdzi, że dużo już osiągnięto dzięki wprowadzeniu stref zakazu palenia, lecz nadal wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Senator uważa, że żaden rodzic z małym dzieckiem nie powinien mijać grupy palących osób przy wejściu do szkół. Taka grupa powinna znajdować się w odległości conajmniej 30 metrów od bramy.

Jego zdaniem zmiany przepisów pozwolą chronić zdrowie osób niepalących, które obecnie zmuszone są wielokrotnie wdychać dym papierosowy, kiedy wychodzą z różnych budynków użyteczności publicznej.

Przeciwnicy zmian twierdzą, że już teraz przepisy w Irlandii są surowe, a ich zaostrzenie sprawi, że palacze będą dyskryminowani. Senator Conway został przez nich pouczony, że palenie wyrobów tytoniowych w Irlandii jest legalne. Wniosek ma trafić do rozpatrzenia zaraz po Świętach Wielkanocnych.