Minister Zdrowia planował wprowadzenie nowych przepisów w Irlandii już od wielu miesięcy.

Podczas czytania Budżetu 2020 poinformowano, że cena paczki papierosów w Irlandii wzrośnie o 50 centów. Za 20 papierosów trzeba obecnie zapłacić €13.50.

Minister Zdrowia Simon Harris od dawna zapowiada, że chce ograniczyć ilość chorób spowodowanych paleniem w Irlandii. W tym celu zaostrza teraz też przepisy dotyczące papierosów elektronicznych.

Zgodnie z nowym prawem wprowadzony zostaje całkowity zakaz sprzedaży papierosów elektronicznych dla osób poniżej 18-go roku życia. Wydział Zdrowia rozpatruje także wprowadzenie ograniczeń dotyczących reklamowania tych produktów w Irlandii.

Dane dostarczone przez HSE do Wydziału Zdrowia pokazują, że liczba elektronicznych papierosów w Irlandii wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu ostatniego roku. Niestety papierosy elektroniczne są coraz popularniejsze także wśród młodzieży.

W ostatnim czasie w USA potwierdzone zostało szkodliwe działanie e-papierosów. Minister Harris uważa, że papierosy elektroniczne są równie szkodliwe, co zwykłe papierosy czy tytoń i należy chronić zdrowie osób młodocianych. Za złamanie nowych przepisów sprzedawcom będzie grozić odpowiedzialność karna.

Czytaj też: Ceny papierosów w Irlandii są za niskie – RCPI chce podwyżek