Zakaz TikToka w Irlandii? Obawy dotyczące bezpieczeństwa

Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Irlandii przeprowadza przegląd chińskiego serwisu społecznościowego TikTok.

Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) przeprowadza przegląd chińskiego serwisu społecznościowego TikTok w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Platforma TikTok

O sprawie poinformował premier Leo Varadkar, który przebywa obecnie w Waszyngtonie. Taoiseach potwierdził, że rząd zwrócił się w tej sprawie o poradę do NCSC.

Na obecną chwilę nie ma jednak zalecenia usunięcia aplikacji z telefonów służbowych osób z rządu czy sektora publicznego, które pojawiło się ostatnio w kilku krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.

Właściciel platformy TikTok twierdzi natomiast, że zakazy te opierają się na „fundamentalnych nieporozumieniach i są napędzane przez szerszą geopolitykę”.

Centrum danych

Niektórzy komentatorzy sceptycznie podchodzą do tych informacji ze względu na inwestycje firmy w Irlandii. W lutym właściciel platformy TikTok ogłosił plany budowy drugiego w tym kraju centrum danych.

Nowe centrum danych uzupełni obiekt na terenie Echelon Data Center w Clondalkin i ma zostać uruchomione jeszcze w tym roku.

Europejska siedziba TikTok znajduje się w Dublinie i w zeszłym roku firma ogłosiła plany zatrudnienia dodatkowych 1000 pracowników, zwiększając liczbę irlandzkich pracowników do 3000.