Zamknięte szkoły, śnieg i nieprzejezdne drogi - uderzenie zimy w Irlandii

Instytut meteorologiczny przedłużył alert ostrzegawczy dla kilku hrabstw w Irlandii.

Z powodu uderzenia zimy zamknięto we wtorek kilka szkół w Irlandii. Powodem jest zalegający śnieg oraz oblodzone i nieprzejezdne drogi.

Zima w Irlandii

Najgorsza sytuacja jest w kilku rejonach hrabstwa Donegal i części West Cork, gdzie warunki drogowe są skrajnie niebezpieczne.

W poniedziałek wieczorem funkcjonariusze Gardy w hrabstwie Donegal współpracowali z lokalnymi rolnikami przy odśnieżaniu dróg w Buncrana.

Przez intensywne opady śniegu w ciągu kilku godzin niektóre odcinki stały się całkowicie nieprzejezdne. Podobnie wyglądała sytuacja w części West Cork.

Szczególnie trudne warunki panowały w wyżej położonych partiach terenu, w tym na przełęczy Conor w pobliżu Dingle.

Alert pogodowy

Instytut meteorologiczny Met Éireann przedłużył alert ostrzegawczy dla trzech hrabstw w Irlandii.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Donegal, Leitrim, Sligo

Od: wtorku 17 stycznia od godziny 09:28
Do: środy 18 stycznia do godziny 09:00

Alert dotyczy dalszych opadów śniegu, które miejscami zwiększą zalegającą pokrywę śnieżną.

W nocy z poniedziałku na wtorek najniżej odnotowaną temperaturą w Irlandii było -7 stopni Celsjusza. Najzimniej było w centralnej części kraju.

We wtorek w ciągu dnia temperatury nie przekroczą 4 stopni Celsjusza. Ostrzega się, że roztopy w połączeniu z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i niską temperaturą doprowadzą do oblodzeń.

Zgodnie z prognozą Met Éireann obecne masy arktycznego powietrza będą dominować w Irlandii do piątku. Utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza przyczyni się do dalszych opadów śniegu.