Żarłacze białe u wybrzeży Irlandii - ostrzeżenie

Śledzone rekiny opuszczają swoje żerowiska i kierują się w stronę Irlandii, jak twierdzą naukowcy.

Rosnący kryzys klimatyczny może powodować migrację dużych rekinów, zwykle spotykanych w wodach bardziej tropikalnych, na północ, poszerzając ich obszary żerowania na morzach u wybrzeży Irlandii.

Rekiny w Irlandii

Takie ostrzeżenie płynie od amerykańskiej grupy badawczej Ocearch zaangażowanej w największy globalny program śledzenia dużych rekinów.

Członkowie tej grupy gromadzą coraz więcej dowodów na zmianę siedlisk i zachowań większych gatunków rekina, w tym rekina białego, mako i tygrysiego.

Urządzenia śledzące zamocowane na znanych i nazwanych rekinach pokazują, że w poszukiwaniu pożywienia wędrują one teraz w rejony, które wcześniej były dla nich zbyt zimne.

Latem 2021 roku duży, znany rekin biały o imieniu Nukimi został śledzony, opuszczając swoje zwykłe obszary żerowania i kierując się w stronę Irlandii.

Zmiany klimatyczne

Grupa Ocearch, zbierając dane oceanograficzne dla naukowców, planuje w przyszłym roku odwiedzić wody irlandzkie i brytyjskie w nadziei na znalezienie tam rekinów białych.

Rekiny białe, największe drapieżne ryby na Ziemi, można spotkać w oceanach na całym świecie, głównie w chłodnych wodach przybrzeżnych i często obserwuje się je w pobliżu Afryki, Kalifornii i Nowej Zelandii.

Naukowcy twierdzą, że spotyka się je na całym świecie, ponieważ nie mają problemów z migracją na duże odległości w poszukiwaniu zdobyczy.

Czytaj też: Ponad 4-metrowy rekin na plaży w Irlandii – trwają badania