Zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii to jedna z kwestii nowego planu wsparcia finansowego w kraju.

Minister Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, skomentowała kwestię wygaszania pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych w Irlandii.

Zasiłek dla bezrobotnych

Zgodnie z rządowym planem zasiłek Pandemic Unemployment Payment (PUP) został przedłużony do końca czerwca. Jednak w miarę znoszenia kolejnych restrykcji w Irlandii planowana jest jego likwidacja.

Zarówno Minister Humphreys, jak i Taoiseach Micheál Martin zapewniają, że PUP nie zostanie zniesiony nagle. Zasiłek będzie wygaszany stopniowo – ze stawki €350 do stawki €203 tygodniowo.

Likwidacja PUP uzależniona jest od stopnia ożywienia gospodarczego wynikającego z przywracania działalności w poszczególnych sektorach.

Komisja ds. Ożywienia Gospodarczego ma się spotkać w tym tygodniu, by omówić kwestię utworzenia planu wsparcia finansowego po pandemii w Irlandii.

Rozważane są różne formy takiego wsparcia, w tym szkolenia z nowych umiejętności czy staże. Część osób pobierających zasiłek PUP będzie mogła skorzystać z programu dopłat do wynagrodzeń pracowników.

Opieka społeczna w Irlandii

Ministerstwo ma też opracować nowoczesny system opieki społecznej. System musi dostosować się do warunków panujących po pandemii i być w kontakcie z rzeczywistością, w obliczu której stoją pracownicy potrzebujący wsparcia ze strony państwa – twierdzi Minister Opieki Socjalnej.

Jest więc prawdopodobne, że w przyszłości zasiłki dla nowo bezrobotnych pracowników będą wyższe. Dzięki temu łatwiej im będzie przystosować się do nowych warunków i „uniknąć szoku finansowego”.

Minister Humphreys zapowiada, że omówi zmiany w systemie Opieki Socjalnej z Ministrem ds. Wydatków Publicznych, Michaelem McGrath.