Zaskakująca decyzja dostawców energii w Irlandii - to cios w klientów

Decyzja firm energetycznych będzie miała duży wpływ na odbiorców w Irlandii.

Według najnowszych danych roczne rachunki za gaz i energię elektryczną w Irlandii mają w tym roku szacunkowo wzrosnąć o około 2 000 euro.

Dostawcy energii w Irlandii

Dostawcy energii twierdzą, że powodem są bezprecedensowe i przedłużające się wysokie ceny oraz zmienność na hurtowych rynkach energii.

Rząd zdecydował się udzielić gospodarstwom domowym dopłaty w trzech ratach na łączną sumę 600 euro. Dodatkowo zachęcano do przeglądania aktualnych ofert od dostawców energii.

Klienci mogli skorzystać przy zmianie dostawcy zyskując rabat dla „nowych klientów”. W skali roku można było zaoszczędzić dzięki temu około 1 000 euro.

Rabaty dla nowych klientów

Niestety firmy energetyczne poinformowały właśnie, że zmuszone są obniżyć rabaty dla nowych klientów. Dostawcy twierdzą, że powodem jest dalsza niestabilność rynku.

Najwyższe rabaty wynoszą teraz około 10%, gdzie jeszcze kilka tygodni temu było to nawet 40%. Dostawca Electric Ireland, który wcześniej oferował 30% zniżkę, teraz ogranicza rabat do 5,5% za prąd lub gaz i do 8,5% za oba rodzaje energii.

Natomiast dostawcy Bord Gáis Energy, SSE Airticity oraz Energia oferują nowym klientom zniżki w wysokości zaledwie 10%.

Klientów czekają też inne utrudnienia przy zmianie dostawcy. Wiele firm zaprzestało prowadzenia działalności za pośrednictwem kanałów internetowych, przez co klienci zmuszeni są bezpośrednio dzwonić do dostawców w celu uzyskania rabatów.

Z komentarzy, które pojawiają się w mediach społecznościowych wynika, że czas oczekiwania na rozmowę z konsultantem jest długi, co może stanowić barierę przy zmianie dostawcy.