Zbiegła małpka - apel do mieszkańców Irlandii

Trwają poszukiwania małpki, która zbiegła ze schroniska w Irlandii.

W Irlandii trwają poszukiwania zaginionej małpki kapucynki, znanej jako Charlie.

Małpka kapucynka

24-letnia małpka uciekła z Monkey Sanctuary Ireland w Rathdrum w hrabstwie Wicklow w ubiegłym tygodniu.

Kierownik schroniska, Willie Heffernan, podkreśla, że Charlie, będący świetnym wspinaczem, musiał zostać oddzielony od samic, z którymi dzielił wyspiarskie siedlisko, co doprowadziło do jego ucieczki.

Małpka, która pierwotnie pochodziła z laboratorium i 22 lata temu trafiła do Irlandii z Uniwersytetu w Edynburgu, wykorzystała okazję, by zbiec podczas próby przesiedlenia.

Charlie, mimo swojego zaawansowanego wieku, jest opisywany jako „młody i sprytny”, a jego ulubionymi zajęciami są skakanie z drzewa na drzewo oraz łapanie małych zwierząt.

Małpka nie jest przyzwyczajona do kontaktu z ludźmi, ponieważ została wychowana w izolacji. Z tego powodu, mimo swojego uroku, nie należy próbować jej łapać ani karmić.

Apel do mieszkańców

Historia Charliego rzuca światło na warunki, w jakich żyły małpy przed przybyciem do schroniska. Wiele z nich spędziło lata w laboratoriach, gdzie były wykorzystywane do eksperymentów.

W schronisku Rathdrum, prowadzonym na zasadzie wolontariatu, stawia się na zapewnienie małpom spokojnego środowiska i godnego życia.

Zachęca się mieszkańców hrabstwa Wicklow do zwracania uwagi na uciekiniera, który może przypominać małego psa lub kota.

W przypadku zauważenia małpki, należy skontaktować się ze schroniskiem pod numerem 083 358 1276 lub lokalnym posterunkiem Gardy w Rathdrum.

Władze proszą o niepodchodzenie do Charliego, gdyż małpka może być nieprzewidywalna, a jej bezpieczne schwytanie wymaga specjalistycznych umiejętności.