Zima w Irlandii - uwaga na spadek temperatur i opady

Według synoptyków temperatury w niektórych rejonach Irlandii spadną poniżej zera.

Instytut meteorologiczny Met Éireann zapowiada pojawienie się pierwszych oznak zimy w Irlandii. Mieszkańcy powinni przygotować się na wyraźny spadek temperatur.

Zima w Irlandii

Po stosunkowo ciepłym listopadzie pogoda będzie już bardziej zbliżona do typowych o tej porze roku warunków. Według najnowszej prognozy, w niektórych rejonach Irlandii temperatury w nocy spadną poniżej zera.

Już dzisiaj w ciągu dnia, mimo słonecznych warunków, maksymalne temperatury nie przekroczą 10 stopni Celsjusza. Jednak przy silniejszych podmuchach wiatru temperatura odczuwalna może być jeszcze niższa.

W nocy z piątku na sobotę przymrozki, a maksymalne temperatury nie przekroczą 3 stopni Celsjusza. Sobotni poranek ma być słoneczny, lecz deszczowy front stopniowo pokryje obszar całego kraju. Najcieplej ma być na południu i zachodzie kraju.

W sobotę wieczorem miejscami wystąpią bardzo intensywne opady deszczu przy silnym wietrze. Od południa do wieczora obowiązuje żółty alert w związku ze sztormową siłą wiatru na irlandzkich wodach przybrzeżnych od Mizen Head do Erris Head do Fair Head.

Prognoza pogody

W niedzielę i poniedziałek temperatury w dzień do 10 stopni Celsjusza przy przelotnych opadach deszczu i bardzo rześkim wietrze. W nocy z poniedziałku na wtorek ponownie temperatury spadną poniżej zera.

Według wczesnej prognozy Met Éireann, niskie ciśnienie będzie dominować co najmniej do piątku, a warunki pogodowe będą bardzo niestabilne.

Zapowiadane są częste okresy opadów deszczu, które spowodują znacznie wyższą niż zazwyczaj akumulację opadów, szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju.