Złe informacje dla najemców w Irlandii - masowe wyjście z rynku

Właściciele domów w Irlandii masowo wycofują się z rynku najmu.

Masowe wycofywanie się właścicieli nieruchomości z rynku może skutkować utratą dachu nad głową dla 9 000 najemców – wynika z raportu agencji nieruchomości Sherry FitzGerald.

Najem w Irlandii

Według raportu, 11% nabywców w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku to inwestorzy. Jednak aż 35% sprzedających stanowią właściciele, co sugeruje „utratę netto około 9 000 najmów z prywatnego rynku wynajmu”.

Raport dotyczący rynku nieruchomości inwestycyjnych i gruntów pod zabudowę w Irlandii w sezonie jesienno-zimowym stwierdza, że rekordowo wysokie stopy procentowe utrzymujące się od 22 lat, w połączeniu z wysoką inflacją w kosztach budowy, nadal wpływają na aktywność na rynku inwestycji i gruntów w trzecim kwartale.

Spadek cen domów na poziomie krajowym i w Dublinie może być korzystny dla osób kupujących po raz pierwszy, które chcą wejść na rynek nieruchomości.

Ceny nieruchomości w Irlandii

Najnowsze dane Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO) pokazują, że krajowy Indeks Cen Nieruchomości Mieszkaniowych wzrósł o 1,4% w ciągu 12 miesięcy do września tego roku.

W Dublinie ceny spadły o 1,9%, a poza Dublinem wzrosły o 4%. W ostatnim wrześniu liczba zakupów nieruchomości dokonanych przez gospodarstwa domowe spadła o 7,2% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Średnia cena nieruchomości w okresie 12 miesięcy do września wynosiła 320 000 euro, a najtańszym regionem było hrabstwo Longford.