Jest problem dla osób korzystających z HAP, ponieważ mają oni trudności w znalezieniu domu lub apartamentu w Irlandii.

Obecnie w Irlandii jest bardzo mało domów i apartamentów przeznaczonych pod wynajem. Najemcy często muszą przejść swego rodzaju „casting”, żeby w ogóle mieć szanse wynająć wybrany lokal.

Mimo przepisów prawa nadal wielu właścicieli domów odmawia wynajmu osobom korzystającym z HAP (Housing Assistance Payment). Jeśli już uda pokonać wszystkie przeciwności, to na końcu okazuje się, że cena znacznie przewyższa dopuszczalny limit HAP.

Problemy z HAP (Housing Assistance Payment) w Irlandii

Niestety limity cen czynszów według HAP są o wiele za niskie w stosunku do realnych cen rynkowych. Limity nie są zwiększane, mimo, że ceny wynajmu stale rosną.

Wiadomo już, że przepaść między limitami a realnymi cenami rynkowymi pozwala tworzyć szarą strefę, gdzie landlord oczekuje od najemców „wyrównania kosztów czynszu”. W praktyce oznacza to, że właściciel w ramach HAP otrzymuje dofinansowanie w rach wyznaczonych limitów, a od lokatorów pobiera dodatkowo pozostałą część realnego czynszu.

Drastyczne podwyżki czynszów w Irlandii

Według ostatnich danych Datf.ie nadal drastycznie rosną ceny czynszu na terenie całej Irlandii. Średnia wysokość czynszu w największych miastach Irlandii wynosi obecnie:

  • Dublin – €1.936
  • Cork – €1.266
  • Galway – €1.189
  • Limerick – €1.109
  • Waterford – €921

Mieszkańcy Irlandii liczą, że rząd rozwiąże kryzys mieszkaniowy i kwestia ta zostanie ostatecznie uregulowana podczas czytania Budżetu 2019 w październiku.