Minister ds. Mieszkalnictwa znalazł się pod presją wobec skali bezdomności w Irlandii.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii jest obecnie jednym z największych problemów, z którymi musi zmierzyć się ten rząd.

Housing Assistance Payment (HAP) w Irlandii

Według najnowszych danych Departamentu ds. Mieszkalnictwa, liczba osób bezdomnych w całym kraju wyniosła w kwietniu 10 049.

W bardzo trudnym położeniu są najemcy w Irlandii. Ponad 20% najemców z sektora prywatnego wynajmu obecnie otrzymuje dofinansowanie w ramach Housing Assistance Payment (HAP).

HAP jest formą pomocy w zakresie mieszkalnictwa socjalnego dla osób, które mają długoterminowe potrzeby mieszkaniowe i jest zarządzana przez władze lokalne, które bezpośrednio płacą właścicielom lokali.

Czynsz pobierany przez landlorda musi mieścić się w granicach dla określonego typu gospodarstwa domowego, ustalonych w danym obszarze przez władze lokalne. Stawki HAP nie zmieniły się od 2016 roku.

Organizacje charytatywne i członkowie opozycji od dawna wzywają do wsparcia najemców i zwiększenia limitów HAP. Za podniesieniem limitów jest także Taoiseach Micheál Martin.

Badania przeprowadzone przez Simon Community w kwietniu wykazały, że dla osób korzystających z programu HAP w ramach obecnych limitów dostępnych było do wynajęcia tylko 80 nieruchomości w kraju.

Zmiana limitów HAP

Minister ds. Mieszkalnictwa znalazł się pod presją wobec skali bezdomności w Irlandii. W czerwcu minister Darragh O’Brien ma zapoznać się z wynikiem analizy dotyczącej potencjalnych zmian limitów dla Housing Assistance Payment (HAP).

Analiza została przeprowadzona pod koniec 2021 roku przez rządową agencję ds. Mieszkalnictwa (The Housing Agency). Wynika z niej, jak podają niektóre źródła, że dla poszczególnych przypadków w kraju możliwa jest „elastyczność” do 20%, w Dublinie nawet do 50%.

Tymczasem rzecznik ministerstwa powiedział, że minister O’Brien „bardzo jasno powiedział, że intencją rządu jest odejście od korzystania z subsydiów rynkowych, takich jak Housing Assistance Payment (HAP) w dłuższej perspektywie i znaczne zwiększenie naszego mieszkalnictwa socjalnego”.

Do czasu zwiększenia podaży domów socjalnych w Irlandii wydaje się więc niezbędne zwiększenie limitów HAP. Minister ds. Mieszkalnictwa zapozna się wkrótce z raportem agencji i przedstawi swoje wnioski w irlandzkim parlamencie.