Zmiana przepisów w Irlandii - nowe wytyczne weszły w życie

Wprowadzenie nowych wytycznych w Irlandii spotkało się z krytyczną reakcją ze strony INMO.

Od środy 19 kwietnia szpitale ostre w Irlandii mogą zrezygnować z obostrzeń dotyczących ochrony zdrowia, które obowiązują od trzech lat.

Nowe wytyczne w Irlandii

Nowe wytyczne HSE zezwalają na zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa zarówno przez personel, jak i pacjentów oraz osoby odwiedzające pacjentów w szpitalu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi przewiduje się jednak wyjątki, a decyzja o złagodzeniu obostrzeń ma być podjęta indywidualnie przez każdy szpital.

Stosowanie maseczek ochronnych będzie nadal obowiązywało w różnych kluczowych sytuacjach zagrożenia zdrowia.

Według zaleceń Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia nakaz zasłaniania ust i nosa przez personel szpitala będzie w mocy, gdy pacjenci będą wykazywać objawy wirusa układu oddechowego bądź podczas wykonywania procedur o wyższym ryzyku.

Natomiast pacjenci na oddziałach wielołóżkowych otrzymają maseczki ochronne, jeśli inni pacjenci będą mieć objawy wirusowego zakażenia układu oddechowego.

Krytyka decyzji HSE

Generalny Sekretarz Irlandzkiej Organizacji Pielęgniarek i Położnych (INMO), Phil Ní Sheaghdha, ostro skrytykowała tę decyzję.

Stwierdziła, że w irlandzkich szpitalach panuje ogromne przeludnienie, a sezon chorób zakaźnych jeszcze trwa. Jej zdaniem zniesienie obowiązku stosowania maseczek ochronnych w tej chwili zagraża zdrowiu społeczeństwa.