Zmiana w zakupach w Irlandii - sklepy wprowadzają nowy system

Zmiany są częścią większej kampanii, która ma zmienić nawyki mieszkańców Irlandii.

Prawie 2 500 sklepów, w tym wszystkie główne sieci handlowe w Irlandii, potwierdziły wprowadzenie nowego programu zwrotu pieniędzy dla swoich klientów.

Zwrot pieniędzy

Program Deposit Return Scheme polega na pobieraniu niewielkiej kaucji przy zakupie napojów w plastikowych butelkach lub w aluminiowych i stalowych puszkach.

Konsumenci otrzymają zwrot pieniędzy po oddaniu opakowań do sprzedawcy bądź automatu znajdującego się w pobliżu sklepu.

Kaucja za puszkę i butelkę o pojemności od 150 ml do 500 ml wyniesie 15 centów, a za opakowania powyżej 500 ml (do 3 litrów) będzie to 25 centów.

Konsumenci będą mogli wydać otrzymane pieniądze w sklepie, wziąć gotówkę bądź przekazać środki na cele charytatywne.

Recykling w Irlandii

Program Deposit Re-turn Scheme zacznie oficjalnie obowiązywać w Irlandii od lutego 2024 roku. Za ten projekt odpowiedzialny jest Minister Stanu ds. Technologii, Ossian Smyth.

Minister spodziewa się, że w ten sposób rocznie do recyklingu trafi około 1,9 mln plastikowych butelek i aluminiowych puszek, a w programie rocznie odzyskanych zostanie około 360 mln euro.

Zmiany są częścią większej kampanii, która ma zmienić nawyki mieszkańców Irlandii. Jej celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń, zwiększenie ochrony środowiska i zachęcenie mieszkańców do recyklingu.