Skrócenie czasu oczekiwania na zasiłek ma pomóc zmniejszyć obciążenie finansowe pracowników w Irlandii.

Minister ds. Ochrony Socjalnej w Irlandii, Heather Humphreys, poinformowała, że z dniem 01/03/2021 zaczęły obowiązywać zmiany dotyczące zasiłku chorobowego Illness Benefit.

Minister ogłosiła, że liczba dni oczekiwania na zasiłek chorobowy została zmniejszona z sześciu do trzech dni. Oznacza to, że pracownicy zaczną otrzymywać zasiłek od czwartego dnia zwolnienia chorobowego.

Rząd wydłużył czas oczekiwania na zasiłek z trzech do sześciu dni w 2014 roku. Kryzys związany z pandemią spowodował jednak, że rząd zdecydował się przywrócić wcześniejsze warunki obowiązywania tego zasiłku.

Według minister Humphreys skrócenie czasu oczekiwania na zasiłek „pomoże zmniejszyć obciążenie finansowe pracowników”, którzy zachorują.

Zmiana warunków ma też wyeliminować sytuacje, w których chorzy pracownicy przychodzą do pracy z obawy o utratę dochodów.

Przypomina się, że w przypadku Covid-19 zasiłek chorobowy Enhanced Illness Benefit obowiązuje od pierwszego dnia, w którym zdiagnozowano chorobę lub w którym rozpoczęto wymaganą samoizolację.

więcej: gov.ie