Zmiana zasad w sprawie domów socjalnych w Irlandii

Decyzja w sprawie nowych zasad w Irlandii ma zostać opublikowana na początku przyszłego tygodnia.

Taoiseach Micheál Martin poinformował właśnie o nowej decyzji rządu dotyczącej zasad ubiegania się o lokal socjalny w Irlandii.

Domy socjalne w Irlandii

Zmiany mają zostać wdrożone w styczniu przyszłego roku, a dzięki nim znacznie więcej osób będzie kwalifikować się do przyznania im domu lub mieszkania socjalnego oraz do zasiłku Housing Assistance Payment (HAP).

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, poinformuje o zmianach na początku przyszłego tygodnia, po osiągnięciu porozumienia w podkomisji Rady Ministrów ds. Mieszkalnictwa.

Z podanych informacji wynika jednak, że w ramach zmian we wszystkich hrabstwach o 5000 euro podwyższony zostanie próg dochodu kwalifikującego do otrzymania lokalu socjalnego.

Partie opozycyjne i organizacje charytatywne zajmujące się mieszkalnictwem wielokrotnie apelowały o takie rozwiązanie, zwłaszcza że na przeważającym obszarze Irlandii limity nie zmieniły się od dekady.

Świadczenia socjalne w Irlandii

Premier Irlandii zapowiedział także, iż wiosną rząd dokona przeglądu sytuacji gospodarczej i kryzysu związanego z kosztami życia.

Stwierdził przy tym, że 11 miliardów euro przyznanych w ramach Budżetu 2023 pozwoli ludziom przetrwać zimę. Taoiseach poinformował także, że w styczniu podwyższone zostaną świadczenia socjalne, oprócz ostatnich jednorazowych dopłat.