POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Podwyżka zasiłków i innych świadczeń socjalnych ma zrekompensować kryzys związany z kosztami życia w Irlandii.

Wicepremier Leo Varadkar poinformował, że rząd rozważy pilne wprowadzenie środków rządowej pomocy w walce z kryzysem kosztów życia w Irlandii.

Koszty życia w Irlandii

Varadkar powiedział, że rząd ocenia, jakie środki można wdrożyć w ramach Budżetu 2023, który ma zostać ogłoszony w październiku:

Jedną z rzeczy, na które tak naprawdę teraz patrzymy, jest sprawdzenie, jakie środki możemy wdrożyć od razu, abyśmy nie musieli czekać do stycznia, aż wszystkie wejdą w życie.

Były Taoiseach powiedział też, że obecnie nie podjęto w tej kwestii jeszcze żadnej decyzji. Obecnie rząd skupia się nad opracowaniem planu finansowego na przyszły rok, lecz będzie monitorował koszty życia w miesiącach letnich.

Podwyżka świadczeń socjalnych w Irlandii

Tymczasem przedstawiciele organizacji charytatywnej St. Vincent de Paul poinformowali, że w tym roku otrzymali już ponad 78 000 wniosków o pomoc.

Ich zdaniem potrzebne jest wprowadzenie środków nadzwyczajnych, aby zapobiec pogrążaniu się jeszcze większej liczby rodzin w ubóstwie.

Organizacja apeluje o zrekompensowanie kryzysu związanego z kosztami życia i wprowadzenie podwyżki zasiłków i innych świadczeń socjalnych o 15-20 euro tygodniowo.

Powołuje się przy tym nie tylko na rosnącą inflację, lecz także na fakt, że w dwóch wcześniejszych planach finansowych nie było żadnej podwyżki świadczeń. Dopiero w ostatnim roku zdecydowano o podwyżce w kwocie 5 euro tygodniowo.

Budżet 2023 w Irlandii

Jednak źródła rządowe podają w wątpliwość, czy tak wysokie podwyżki świadczeń socjalnych byłyby osiągalne dla Skarbu Państwa. Jeden z ministrów w rządzie powiedział: „Nie mówię, że się mylą. Ale wzrost płatności o 20 euro tygodniowo to dużo, może 3 miliardy euro rocznie”.

Minister powiedział, że działania jednorazowe mogą być „najbezpieczniejszą” opcją i pozwolą uniknąć potencjalnego cofnięcia decyzji o podwyżkach, jeśli okazałyby się one za drogie.

Wszystkie pakiety rządowej pomocy znajdą się w Budżecie 2023, który zostanie opublikowany już na początku października – zapewnia minister.