Wicepremier zapewnił, że Irlandia jest na drodze do złagodzenia restrykcji.

Wicepremier Irlandii, Leo Varadkar, potwierdził, że rząd jest na dobrej drodze do złagodzenia restrykcji w dniu 4 maja i jest przekonany, że do czerwca ponad 80% osób otrzyma możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19.

Pod koniec kwietnia rząd zamierza opracować plan na czerwiec i lipiec, który, jak powiedział Varadkar, „wygląda dobrze”, ale zależy od czterech decydujących czynników: szczepionek, wariantów, liczby przypadków i liczby hospitalizacji.

Znoszenie restrykcji w Irlandii

Rząd rozważy zezwolenie w maju na większą aktywność na świeżym powietrzu i powrót do ograniczeń na Poziomie 3. Stopniowo w ciągu miesiąca będą otwierane punkty sprzedaży detalicznej i usługi osobiste, w tym salony fryzjerskie i barberskie.

Były Taoiseach powiedział też, że rząd musiał zmieniać program szczepień 25 razy – z powodu decyzji Europejskiej Agencji Leków, Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień, problemów z dostawami. Ostrzegł przy tym, że może nastąpić jeszcze więcej zmian.

Jednak na obecną chwilę założony cel dotyczący szczepień pozostaje niezmieniony, mimo problemów ze szczepionkami AstraZeneca i Johnson&Johnson.

W środę 14 kwietnia potwierdzono, że Irlandia otrzyma dodatkowe 545.000 dawek szczepionki Pfizer, a ich dostawa ma się rozpocząć jeszcze w kwietniu. W związku z tym rząd liczy na realizację programu w terminie.