Zwrot pieniędzy dla tysięcy osób w Irlandii - wkrótce mija termin

Tysiące mieszkańców Irlandii może ubiegać się o zwrot należnych im pieniędzy.

Nowe dane wskazują, że aż 317 054 osób oddało za dużo pieniędzy Urzędowi Skarbowemu (Revenue) w zeszłym roku.

Zwrot podatku w Irlandii

Oprócz tego prawie 260 000 osób z wynagrodzeniem PAYE przepłaciło podatki w 2021 roku, jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministra Finansów Michaela McGratha na interpelację deputowanego Geda Nasha z Partii Pracy.

Deputowany Nash zachęca wszystkich pracowników z opłatami PAYE do złożenia zeznania podatkowego, aby upewnić się, że otrzymują ulgi i zniżki, do których mają prawo.

Wiele milionów euro należnych jest podatnikom, za takie obszary jak ulga na wydatki medyczne, ulga dla pracowników zdalnych, opłaty za naukę, ryczałtowe wydatki, ulga dla opiekunów osób starszych oraz wydatki na pobyt w domu opieki.

Najnowsze dane z Revenue pokazują, że większość osób, które przepłaciły podatki i złożyły zeznanie, otrzymała średni zwrot w wysokości 700 euro.

Urząd Skarbowy w Irlandii – Revenue

Wcześniej w tym roku, krajowy menadżer PAYE w Urzędzie Skarbowym, Aisling Ní Mhaoileoin, zachęcała pracowników do złożenia zeznania podatkowego w celu uzyskania ulg podatkowych za zeszły rok.

Poinformowała wówczas, że aby sfinalizować swoje zobowiązania podatkowe za zeszły rok, osoba musi złożyć zeznanie podatkowe. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem złożenia zeznania jest zrobienie tego online.

Urząd Skarbowy wstępnie wypełnił zeznanie online informacjami dostępnymi dla nas, co sprawia, że wypełnienie zeznania jest stosunkowo proste.

Dodała przy tym, że złożenie zeznania podatkowego pozwala pracownikowi ubiegać się o dodatkowe ulgi podatkowe lub zgłosić dodatkowy dochód.

Po złożeniu zeznania podatkowego wydana zostaje deklaracja zobowiązań, określająca ostateczny podatek i pozycję USC pracownika na dany rok. A przysługujące zwroty „przekazywane są szybko”.

Termin na złożenie zeznania podatkowego upływa w czwartek, 15 listopada.