Bezpłatna opieka lekarza w Irlandii - rejestracja rozpoczęta

Ten projekt obejmie prawie 430 000 kolejnych osób w Irlandii.

Od 11 września kolejnych 215 000 osób stało się uprawnionych do posiadania karty GP Visit Card w Irlandii.

GP Visit Card w Irlandii

To część wprowadzenia bezpłatnej opieki lekarskiej dla łącznie około 430 000 osób na nowych zasadach dotyczących dochodów finansowych.

Osoby o wyższych dochodach będą zaproszone do składania wniosków w drugiej fazie, która rozpocznie się 13 listopada.

Osoby ubiegające się o kartę proszone są o wypełnienie wniosku online, co pozwoli im zaoszczędzić około 70 euro za wizytę u lekarza rodzinnego oraz wizytę u lekarza opieki nocno-świątecznej.

HSE opracowało uproszczony proces składania wniosków online, który jest teraz dostępny na stronie hse.ie/GPVisitCards.

Bezpłatny lekarz GP

Minister Zdrowia Stephen Donnelly powiedział, że gdy uwzględni się dodanie 6 i 7-latków, którzy zostali objęci darmowym programem w trakcie lata, to do końca roku 500 000 więcej osób w Irlandii będzie miało dostęp do bezpłatnej opieki lekarskiej:

8 sierpnia 2023 roku program darmowej opieki lekarskiej został rozszerzony na 78 000 dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat. Od dzisiaj darmowa opieka lekarska jest dostępna dla 215 000 osób w wieku od 8 do 69 lat na zasadzie oceny środków finansowych. Od 13 listopada 2023 roku zostanie rozszerzona na kolejne 215 000 osób na zasadzie oceny środków finansowych.

Ocena środków finansowych uwzględnia sytuację osobistą osoby lub rodziny, dochody i wydatki, w tym także spłatę kredytu hipotecznego oraz liczbę dzieci.

Lekarze rodzinni ostrzegają, że rozszerzenie programu spowoduje wzrost liczby wizyt w przychodniach i wydłuży czas oczekiwania na umówienie wizyty u lekarza rodzinnego.

Jednak minister Donnelly zapewnia, że lekarze rodzinni otrzymają dodatkowo ok. 130 mln euro na wsparcie finansowe w celu zmniejszenia obciążenia oraz na zatrudnienie większej liczby personelu.

Czytaj też: Bezpłatna opieka lekarza w Irlandii – ruszyły zapisy