Setki tysięcy osób w Irlandii czeka na otrzymanie swojego unijnego cyfrowego certyfikatu.

Unijny cyfrowy certyfikat Covid dla podróżnych obowiązuje już od 1 lipca w obrębie Unii Europejskiej. Irlandia jest jedynym państwem wspólnoty, które nie dołączyło jeszcze do tego programu.

Międzynarodowe podróże

Zgodnie z zapowiedzią stanie się to 19 lipca – wraz z przywróceniem międzynarodowych podróży w celach turystycznych. W tej chwili trwają intensywne prace nad wdrożeniem systemu certyfikatów w Irlandii.

Leo Varadkar zapewnia, że setki tysięcy mieszkańców otrzyma swój cyfrowy certyfikat w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Osoby, które zarejestrowały się na szczepionkę za pośrednictwem strony HSE, otrzymają e-mail z kodem QR. Kod ten będzie można pobrać na swój telefon lub wydrukować.

Natomiast osoby, które zostały zaszczepione przez lekarzy rodzinnych lub farmaceutów, otrzymają papierowy certyfikat z kodem.

Unijny Certyfikat dla podróżnych jest dowodem na to, że dana osoba:

  • jest ozdrowieńcem
  • została w pełni zaszczepiona przeciwko Covid-19
  • posiada negatywny wynik testu na Covid-19

Certyfikat ma ułatwiać bezpieczną podróż zagraniczną, lecz lokalnie może być wykorzystywany np. w sytuacji udziału w imprezach masowych.

Cyfrowy certyfikat Covid

Wicepremier Varadkar poinformował, że trwa ustalanie, czy certyfikaty Covid mogą być też wykorzystane w Irlandii, aby umożliwić mieszkańcom spożywanie posiłków wewnątrz restauracji, pubów i kawiarni.

Kontrowersyjna decyzja w sprawie przywrócenia usług gastronomicznych w pomieszczeniach została podjęta pod koniec czerwca:

Więcej: Decyzja w sprawie restrykcji – Oskarżenie o dyskryminację w Irlandii