Stosowanie maseczek ochronnych to jedno z kilku obostrzeń obowiązujących jeszcze w Irlandii.

Pod koniec stycznia rząd w Irlandii zniósł prawie wszystkie restrykcje. W dalszym ciągu obowiązują jedynie zasady dotyczące stosowania maseczek ochronnych, certyfikatów dla podróżujących za granicę oraz izolowania się po zakażeniu.

Maseczki ochronne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasłanianie ust i nosa w Irlandii jest wymagane w sklepach, urzędach, placówkach oświatowych, środkach komunikacji publicznej oraz w innych zatłoczonych miejscach (fryzjer, bank, kino itd.)

Jednak wraz z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju oczekiwane są zmiany dotyczące tych zasad. Powoli rośnie presja, ponieważ mieszkańcy domagają się zniesienia tego obowiązku przynajmniej dla uczniów szkół podstawowych.

Zniesienie nakazu

Kilka dni temu Dyrektor Medyczny Irlandii, dr Tony Holohan, poinformował, że mimo pozytywnej prognozy zaleca utrzymanie wprowadzonych wcześniej środków ochrony.

Jego zdaniem maseczki ochronne będą nadal odgrywać kluczową rolę w ograniczaniu transmisji, a w szkołach podstawowych i średnich należy w dalszym ciągu stosować wprowadzone wcześniej ograniczenia.

Jednak Zastępca Dyrektora Medycznego, dr Ronan Glynn, poinformował właśnie, że w ciągu najbliższych 10 dni podjęta będzie decyzja czy utrzymany zostanie nakaz stosowania maseczek ochronnych przez uczniów szkół podstawowych.

Członkowie Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) mają zaplanowane spotkanie 17 lutego. Po tym spotkaniu ich rekomendacja trafi do rządu. Jest więc szansa, że od marca dzieci poniżej 13 roku życia nie będą zobowiązane do stosowania maseczek.

Minister Zdrowia

O zniesienie nakazu zasłaniania ust i nosa w Irlandii zapytany został też Minister Zdrowia, Stephen Donnelly. Potwierdził on, że obecne przepisy obowiązują w ramach prawodawstwa nadzwyczajnego, które zawiera klauzulę wygaśnięcia.

Jeśli obie izby Oireachtas nie zagłosują za jego dalszym przedłużeniem, to przepisy nakazujące stosowanie maseczek ochronnych wygaśnie z końcem marca br. Istnieje prawdopodobieństwo, że nakaz zostanie wtedy zmieniony na zalecenie.