Cuchnąca woda z kranu w Irlandii - komunikat dla mieszkańców

Przedstawiciele Irish Water opublikowali oświadczenie w związku z licznymi skargami od mieszkańców.

Mieszkańcy kilku rejonów hrabstwa Dublin i hrabstwa Wicklow złożyli liczne skargi na jakość wody pitnej w ich domach.

Woda pitna w Irlandii

Według podanych informacji, od ostatnich kilku tygodni woda z kranu pachnie i smakuje jak stęchlizna i ziemia. Problem dotyczy gospodarstw zaopatrywanych przez Vartry Water Reservoir.

Przedstawiciele Irish Water opublikowali oświadczenie, w którym poinformowano, że wstępne testy wskazują, iż „woda nadal w pełni spełnia normy prawne dotyczące chemikaliów i mikrobiologii i jest bezpieczna do picia”.

Problemy ze smakiem i zapachem mogą wynikać ze zmian w charakterystyce surowej wody, poziomu jeziora i sezonowych zmian w zbiorniku Vartry Water Reservoir po poważnej przerwie w dostawie w zeszłym miesiącu.

Irish Water bada jednak źródło problemów ze smakiem i zapachem oraz testuje wodę, aby określić pierwotną przyczynę, jak brzmi komunikat. Poprzednie badania tego rodzaju wskazały, że przyczyną ziemistego smaku może być rozwój glonów w obszarze, z którego pobierana jest woda.

Chociaż smak i zapach mogą być nieprzyjemne, woda pitna o ziemistym lub stęchłym smaku jest zazwyczaj nieszkodliwa, twierdzi Irish Water.

Komunikat Irish Water

Mieszkańców zapewnia się, że woda pitna w zakładzie Vartry Water Treatment Plant jest w pełni chlorowana i dezynfekowana ultrafioletowo (UV), co oznacza, że ​​nie zawiera żadnych szkodliwych bakterii, wirusów ani pierwotniaków.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących jakości wody pitnej należy skontaktować się z biurem obsługi klienta Irish Water pod numerem 1800 278 278.