Częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy i jak obserwować w Irlandii?

Mieszkańcy Irlandii także będą mogli podziwiać to rzadkie zjawisko.

Astronomy Ireland zachęca mieszkańców do podziwiania częściowego zaćmienia Słońca, które będzie miało miejsce już w najbliższy wtorek 25 października.

Zaćmienie Słońca

Będzie to ostatnie zaćmienie Słońca obserwowane z Irlandii w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Zjawisko ma być widoczne na całej wyspie.

To astronomiczne zjawisko powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne.

Według zapowiedzi Astronomy Ireland zaćmienie będzie widoczne od 10:06 do 11:40, a apogeum zjawiska nastąpi o 10:52, kiedy 20% średnicy Słońca zostanie zasłonięte przez Księżyc.

Ostrzeżenie

Mieszkańców ostrzega się jednak, że brak ochrony podczas patrzenia na Słońce może trwale uszkodzić wzrok.

Przypomina się, że do obserwacji zaćmienia Słońca nigdy nie należy używać przyrządów optycznych typu lornetka czy teleskop.

Niebezpiecznie jest też patrzeć na Słońce tzw. gołym okiem, nawet przez kilka par okularów przeciwsłonecznych. Nie należy oglądać zaćmienia przez płytę CD, przydymione szkło czy kliszę rentgenowską. Nie stanowią one wystarczającej ochrony dla oczu.

Najbezpieczniejszą formą oglądania częściowego zaćmienia Słońca jest patrzenie przez specjalną folię ND5 bądź przez specjalne okulary z filtrem ochronnym.