To pytanie zadaje sobie sobie coraz więcej polskich obywateli mieszkających w Irlandii.

Ireland’s Competitiveness Challenge 2018 to raport, z którego wynika, że rozwój irlandzkiej ekonomii może być zagrożony.

Obecnie warunki ekonomiczne w Irlandii są sprzyjające rozwojowi i Irlandia stanowi dużą konkurencję wśród innych europejskich państw. Jednak prognozy nie są już tak optymistyczne – wynika z raportu opracowanego przez National Competitiveness Council (NCC).

W Irlandii nadal trwa kryzys mieszkaniowy, który wydaje się przybierać na sile, mimo wprowadzania coraz to nowych reform. Liczba osób bezdomnych rośnie:

Czytaj: Tysiące ludzi w Irlandii wyszło na ulice – masowe protesty

Drugą kwestią jest zbliżający się Brexit, który najprawdopodobniej skończy się w wersji „no-deal”. Taoiseach Leo Varadkar przyznał ostatnio, że rząd Irlandii nie ma planu na twardy Brexit. Wobec tego można się spodziewać poważnego wstrząsu w irlandzkiej gospodarce.

W raporcie stwierdzono też brak podjęcia istotnych działań klimatycznych w Irlandii. Przewiduje się również wzrost cen oraz kosztów utrzymania. Prezes NCC stwierdził:

Ogólna wydajność gospodarki i finansów publicznych zależy od niewielkiej liczby firm w niewielkiej liczbie sektorów. Co więcej, większość irlandzkich firm eksportuje niewielką liczbę produktów do niewielkiej liczby miejsc docelowych.

Czy wobec takich danych Polacy w Irlandii pozostaną obojętni? Czy zdecydują się tu zostać nawet wtedy, gdy załamie się irlandzka gospodarka? Przypominamy wyniki naszej sondy:

Polacy opuszczają Irlandię i wracają do Polski. Zaskakujące wyniki naszej sondy