Minister ds. Mieszkalnictwa zapowiedział zmiany dla tysięcy najemców w Irlandii.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, zapowiada zmiany dotyczące czynszów w strefach Rent Pressure Zones.

Czynsze regulowane

Od kilku tygodni nagłaśniano kwestię czynszów regulowanych ze względu na kończącą się w lipcu ochronę najemców. Wielu z nich groziła 8% podwyżka czynszu:

Więcej: Szykują się znaczne podwyżki czynszów w Irlandii. Koniec ochrony?

Minister O’Brien znalazł się pod presją wyjścia z tej sytuacji, zwłaszcza w obliczu kryzysu wywołanego pandemią.

Nowe przepisy

W czwartek 1 lipca poinformowano, że w ciągu tygodnia wejdą w życie nowe przepisy łączące wzrost czynszów z inflacją.

Rząd zatwierdził nowe przepisy, które zastąpią obecną podwyżkę o 4% rocznie, dozwoloną na mocy przepisów o strefach czynszów regulowanych (Rent Pressure Zones).

Oznacza to, że do 2024 roku wzrosty cen czynszów nie mogą być wyższe niż ogólna inflacja odnotowana w Harmonised Index of Consumer Prices. Oczekuje się, że poziom inflacji w Irlandii wyniesie w tym miesiącu 1,7%.

Minister O’Brien twierdzi, że nowe przepisy są „sprawiedliwsze” i zapewnią „pewność rynkowi”. Jego zdaniem są to „najważniejsze zmiany” w zasadach najmu od wielu lat.

Krytyka opozycji

Odmiennego zdania jest opozycja, a przedstawiciele People Before Profit nazywają je „gorzej niż bezużytecznymi”.

Zdaniem Sinn Féin nowe przepisy są niewystarczające do ochrony najemców, a zamiast nich należy wprowadzić zakaz podwyżek czynszów na trzy lata. Dopiero po tym okresie, gdy rynek się ustabilizuje, można będzie powiązać czynsze z inflacją.

Minister ds. Mieszkalnictwa zapowiada włączenie nowych przepisów dotyczących RPZ do ustawy, która prawdopodobnie zacznie obowiązywać już od 19 lipca.