Dalszy spadek cen paliw w Irlandii. Jak długo to potrwa?

Na stacjach paliw w Irlandii obserwuje się dalszy spadek cen benzyny i oleju napędowego.

W kwietniu poinformowano, że ceny paliw w Irlandii spadły do najniższego poziomu sprzed lutego 2022 roku.

Ceny paliwa w Irlandii

Według danych od AA Ireland, obecnie kierowcy korzystają z dalszej obniżki cen benzyny i oleju napędowego. Są to poziomy nieobserwowane od 2021 roku.

Średnia cena benzyny w całym kraju wynosi 1,57 euro. Jest to o 1,2% taniej niż w zeszłym miesiącu i najtaniej od września 2021 roku.

Cena oleju napędowego ponownie spadła w porównaniu z zeszłym miesiącem o 2,6%, do średniej wartości 1,47 euro za litr. To także najniższy poziom cenowy od 2021 roku.

Jednak AA Ireland ostrzega kierowców, że w ciągu kilku tygodni można spodziewać się zmiany tego trendu.

Podwyżka cen paliw w Irlandii

Średni koszt litra benzyny wzrośnie o 6 centów w przyszłym miesiącu, gdy rząd wprowadzi stopniowe przywracanie pełnego podatku akcyzowego na paliwo. Olej napędowy ma zwiększyć się o 5 centów za litr od 1 czerwca.

Po podwyżce 1 czerwca, kolejna ma nastąpić 1 września. Benzyna ma podrożeć wtedy o 7 centów, a olej napędowy o 5 centów.

Rząd planuje pełne przywrócenie stawek podatkowych 31 października, co wiąże się z ostatnim wzrostem cen o 8 centów dla benzyny i 6 centów dla oleju napędowego.

Szacuje się, że skarb państwa zarobi nawet 700 mln euro na stopniowym wycofywaniu obniżonej stawki akcyzy na benzynę i olej napędowy.