Operatorzy sieci komórkowych w Irlandii wysłali już ostrzeżenie do swoich klientów.

Operatorzy sieci komórkowych w Irlandii wysłali ostrzeżenie do swoich klientów w związku z zagrożeniem dla ich poufnych danych.

Dane użytkowników

W czwartek 2 czerwca National Cyber ​​Security Center (NCSC) poinformowało, że otrzymało raporty o oprogramowaniu szpiegującym o nazwie FluBot.

Jest to złośliwe oprogramowanie, które może potencjalnie pozwolić przestępcom na kradzież haseł i poufnych danych, takich jak informacje finansowe.

Oszuści zazwyczaj wysyłają wiadomość tekstową zawierającą łącze, w które ofiara może kliknąć, aby uzyskać dostęp do szczegółów dotyczących nieodebranych przesyłek.

Link prowadzi do fałszywej witryny, która będzie wyglądać podobnie do witryny legalnej firmy kurierskiej.

Ofiara zostanie następnie poproszona o pobranie dwóch plików zawierających złośliwy kod. Następnie zostaną poproszeni o ręczne nadpisanie i zezwolenie na pobranie niezaufanej aplikacji na ich telefon.

Ostrzeżenie dla użytkowników

Three, Vodafone i Eir zalecają, aby klienci nie klikali w link, jeśli otrzymają taką wiadomość i aby ją niezwłocznie usunąć. W przypadku kliknięcia w link i zainstalowania aplikacji, zaleca się przywrócenie ustawień fabrycznych na urządzeniu.

Osoby, które oczekują przesyłki, powinny sprawdzać status dostawy na oficjalnej stronie internetowej danej firmy.

Zalecenia dla użytkowników

W przypadku kopii zapasowych danych, nie zaleca się przywracania żadnych kopii zapasowych utworzonych już po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania.

NCSC zaleca zresetowanie haseł do kont używanych po zainstalowaniu aplikacji. Jeśli te same hasła są używane dla innych kont, to również należy je zmienić.

NCSC poinformowało też, że narażeni są obecnie tylko użytkownicy telefonów z systemem Android. Użytkownicy urządzeń firmy Apple nie doświadczają tych problemów.