POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Irlandia musi rozpocząć sprowadzanie z Polski uchodźców z Ukrainy i zaplanować ich długoterminowe osiedlenie na wyspie.

Mieszkańcy Irlandii proszeni są o wstrzymanie wysyłki darów do Polski przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy.

Dary dla uchodźców z Ukrainy

Według pani Teresy Boczkowskiej z Irlandzkiej Rady Imigracyjnej (Immigration Council of Ireland), dalsze darowizny przesyłane do Polski nie są obecnie potrzebne.

Zamiast tego darczyńcy powinni rozważyć przygotowanie paczek powitalnych dla uchodźców, którzy w kolejnych tygodniach przybywać będą do Irlandii.

Podczas rozmowy w programie RTÉ Morning Ireland pani Boczkowska powiedziała:

Ludzie tak naprawdę nie chcą jechać dalej niż do Polski i oczekują, że będą mogli wrócić do domu w ciągu najbliższych kilku dni, a wszyscy wiemy, że tak się nie stanie.

W jej opinii Irlandia musi zacząć już teraz planować osiedlenie uchodźców z Ukrainy i właściwie ocenić potrzeby ludzi przybywających do Polski.

Apel do mieszkańców Irlandii

Pani Boczkowska zaapelowała do mieszkańców, aby „porozmawiali z władzami lokalnymi i rządem o zorganizowaniu długoterminowych planów przesiedleń i rozpoczęciu sprowadzania ludzi z Polski do Irlandii”.

Według najnowszych danych z portów i lotnisk w ciągu ostatnich czterech tygodni do Irlandii przybyły łącznie 9762 osoby z Ukrainy. Około jednej trzeciej z nich to osoby poniżej 18 roku życia.

Czytaj też: Ważna informacja dla mieszkańców Irlandii w sprawie uchodźców z Ukrainy