Dobre informacje z rynku paliw w Irlandii

Ceny benzyny i oleju napędowego w Irlandii nadal wykazują trend spadkowy, osiągając najniższe poziomy od 2017 roku.

Ceny paliw na stacjach w Irlandii spadły czwarty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższy ciągły okres obniżek cen od 2017 roku. Ceny te są obecnie o 17% niższe niż we wrześniu ubiegłego roku.

Ceny paliw w Irlandii

Według najnowszych danych AA Ireland, zarówno benzyna, jak i olej napędowy zanotowały spadek ceny z 1,72 euro za litr w grudniu do 1,68 euro w styczniu.

Jednak pomimo tych spadków, ceny paliw pozostają na poziomie wyższym niż najniższe wartości z 2023 roku. W zeszłym roku, benzyna osiągnęła najniższą cenę 1,57 euro za litr, a olej napędowy 1,47 euro.

Blake Boland, szef komunikacji AA Ireland, zwraca uwagę, że ceny ropy naftowej nieco wzrosły od grudnia, ale pozostają poniżej szczytu 94 dolarów za baryłkę we wrześniu.

Na szczęście ceny ropy obniżyły się od wrześniowego szczytu. Obecnie utrzymują się na poziomie około 79 dolarów za baryłkę. Chociaż nie jest to bezpośrednio powiązane, cieszymy się, widząc, jak ten spadek cen ropy przekłada się na niższe ceny na stacjach paliw w Irlandii w ostatnich miesiącach.

Z uwagi na nadal wysokie ceny paliw, AA Ireland sugeruje kierowcom dostosowanie prędkości jazdy jako sposób na oszczędzanie.

Eksperyment przeprowadzony przez organizację pokazał, że zmniejszenie prędkości na autostradzie z 120 km/h do 100 km/h może zmniejszyć wydatki na paliwo o około 29%.

Pojazdy elektryczne

Właściciele pojazdów elektrycznych również odnotowali niewielki spadek kosztów ładowania. Średni roczny koszt użytkowania EV w styczniu wyniósł 967 euro w porównaniu do 975 euro w grudniu, przy założeniu przejechania średniej krajowej 17,000 km rocznie.

Choć ta kwota jest wyższa niż przed lutym 2022, w porównaniu z pojazdami z silnikami spalinowymi jest nadal korzystna.

Dla porównania, samochód z silnikiem Diesla o podobnych rozmiarach kosztowałby około 1,999 euro, aby pokonać tę samą odległość, jak twierdzi AA Ireland.