Przedłużenie urlopu jest jednym z zobowiązań rządu w Irlandii, które ogłoszono w Budżecie 2022.

Od 1 lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące urlopu dla tysięcy osób w Irlandii. Decyzję w tej sprawie ogłoszono podczas czytania Budżetu 2022.

Urlop rodzicielski w Irlandii

Urlop rodzicielski Parent’s Leave przysługuje obojgu rodzicom, których dziecko nie skończyło 2 lat. Urlop dostępny jest także dla osób, które adoptowały dziecko w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem wniosku.

Do tej pory urlop rodzicielski w Irlandii wynosił pięć tygodni, lecz zgodnie z planem rządu okres ten został teraz wydłużony do siedmiu tygodni.

W dalszej perspektywie planowane jest przedłużenie programu do dziewięciu tygodni, zgodnie z dyrektywą w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – jak zapowiada rząd.

czytaj też: Urlop w Irlandii – nowe przepisy mają wspomagać pracowników

Minister ds. Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, powiedziała:

Głęboko wierzę, że pierwsze tygodnie i miesiące spędzone z nowo narodzonym synem lub córką są bardzo ważne.
Zobowiązuję się do ścisłej współpracy z moim kolegą, Ministrem Roderickiem O’Gormanem, w celu zapewnienia dalszego wzrostu tego wsparcia.

Zasiłek rodzicielski w Irlandii

Podczas urlopu Parent’s Leave rodzice mogą również kwalifikować się do otrzymania zasiłku rodzicielskiego (Parent’s Benefit).

Zasiłek rodzicielski jest wypłacany w wysokości 250 euro tygodniowo przez Departament Ochrony Socjalnej. Warunkiem jest posiadanie wystarczającej liczby składek PRSI.

Pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia w trakcie trwania urlopu Parent’s Leave. Jednak niektórzy pracodawcy płacą lub uzupełniają wynagrodzenie w okresie urlopu rodzicielskiego – jest to określone w umowie o pracę.

Więcej: citizensinformation.ie