Domagają się zaostrzenia przepisów w Irlandii

W zeszłym roku po irlandzkich drogach jeździło 188 000 nieubezpieczonych prywatnych pojazdów.

Irlandzkie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (MIBI) domaga się zaostrzenia przepisów dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ubezpieczenie samochodu w Irlandii

W ciągu ostatnich pięciu lat kierowcy zapłacili od 150 do 175 euro dodatkowych składek, aby pokryć roszczenia nieubezpieczonych kierowców.

Irlandzkie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych otrzymało w tym samym okresie 10 376 wniosków dotyczących wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i niewyśledzonych kierowców.

Największa liczba roszczeń z tytułu wypadków z udziałem pojazdów nieubezpieczonych pochodziła z Dublina, a następnie z Cork i Limerick.

W zeszłym roku po irlandzkich drogach jeździło 188 000 nieubezpieczonych prywatnych pojazdów, co stanowi jedną z najwyższych liczb w obrębie Unii Europejskiej.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 12 do 18 miesięcy liczba nieubezpieczonych pojazdów na drogach może przekroczyć nawet 200 000.

Przepisy drogowe w Irlandii

Dyrektor generalny MIBI, David Fitzgerald, powiedział, że konieczne jest lepsze egzekwowanie przepisów przez funkcjonariuszy Gardy.

Jego zdaniem najlepszym sposobem na to jest pełne zainstalowanie automatycznego systemu wykrywania tablic rejestracyjnych.

Dyrektor Fitzgerald twierdzi, że wdrożenie systemu nie będzie możliwe, dopóki ustawa o ruchu drogowym Road Traffic and Roads Bill nie zostanie uchwalona w trybie pilnym przez irlandzki parlament.