Dopłata do rachunków w Irlandii - jest zapowiedź ministra

Ceny energii elektrycznej w Irlandii są jednymi z najdroższych w całej Unii Europejskiej.

Budżet 2024 będzie musiał pomóc osobom borykającym się z ubóstwem energetycznym, jak twierdzi Simon Harris, Minister Szkolnictwa Wyższego.

Ceny energii elektrycznej w Irlandii

Według danych z Eurostatu, ceny energii elektrycznej w Irlandii są na trzecim miejscu wśród najdroższych cen w całej Unii Europejskiej.

Dodatkowo dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych stoi w obliczu pojawienia się ogromnych kwot na rachunkach za energię:

Więcej: Szokujące rachunki w Irlandii za prąd i gaz – to nie koniec

A zgodnie z ostatnimi danymi, w 2022 roku odnotowano drastyczny wzrost liczby mieszkańców odłączonych od dostaw gazu i prądu z powodu nieopłacania rachunków.

Przy utrzymujących się wysoko kosztach utrzymania, taka sytuacja może wyglądać podobnie także w tym roku. Minister Harris nie wyklucza więc wprowadzenia dodatkowych bonów o wartości 200 euro na opłaty za energię.

Dopłaty do rachunków w Irlandii

Jego zdaniem trzy dopłaty do rachunków za prąd w zeszłorocznym budżecie były „bardzo skuteczne”. Uważa też, iż nadal istnieje potrzeba wprowadzenia podobnych środków w celu zwalczania ubóstwa energetycznego w budżecie na rok 2024.

Minister powiedział:

Osobiście uważam, że kredyty energetyczne były bardzo skuteczne. Były kosztowne z punktu widzenia całkowitego kosztu dla podatników, ale każdy podatnik czerpał korzyści z obniżki swojego rachunku.

Minister Harris twierdzi, że w Budżecie 2024 będą musiały pojawić się dodatkowe środki, aby pomóc ludziom w radzeniu sobie z ubóstwem energetycznym.

Minister poinformował także, że plan wydatków będzie skierowany głównie na wsparcie dzieci, dobrostanu dzieci, zwalczanie ubóstwa dzieci.

Podjęte zostaną również środki, które pomogą zwiększyć dochody mieszkańców. Jednak na konkretne szczegóły rządowego planu trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.