Dopłata do rachunków w Irlandii - ostrzeżenie Gardy

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości do mieszkańców Irlandii czekających na rządowe dopłaty.

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają mieszkańców przed kolejną próbą oszustwa.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Oszuści wysyłają wiadomości tekstowe dotyczące rządowych dopłat do rachunków za energię elektryczną. W wiadomości zawarta jest informacja w sprawie zwrotu pieniędzy lub obniżenia rachunków za prąd.

Garda ostrzega mieszkańców, aby byli ostrożni, ponieważ oszuści celują w osoby wrażliwe, które czekają na dopłaty.

Fałszywe wiadomości tekstowe są wysyłane za pośrednictwem SMS-ów, a w ich treści znajduje się wiarygodny z pozoru link kończący się na gov.ie.

Ostrzega się jednak, że wiadomość nie pochodzi ze strony rządowej i zaleca się nie klikać w link ani nie podawać żadnych informacji.

Komunikat Gardy w tej sprawie pojawił się również w mediach społecznościowych. Podano tam treść jednej z fałszywych wiadomości:

GOV IE: Jesteś uprawniony do zniżki na rachunek za prąd w ramach programu wsparcia energetycznego. Możesz się tu ubiegać.

Następnie podaje fałszywy link, który może w efekcie wykraść dane osobowe i bankowe. Najnowsze oszustwo pojawia się w czasie, gdy tysiące osób mają trudności z opłaceniem rachunków za prąd w obliczu kryzysu kosztów utrzymania.

Dopłaty do rachunków za prąd w Irlandii

Zgodnie z ustaleniami Budżetu na rok 2024, gospodarstwa domowe otrzymają trzy kredyty energetyczne o wartości 150 euro od końca tego roku do kwietnia 2024 roku.

Płatności zostaną dodane do rachunków odbiorców prądu 1 grudnia 2023 roku, 1 stycznia 2024 roku i 1 marca 2024 roku.

Dopłaty będą uruchomione automatycznie, a gospodarstwa domowe nie muszą składać żadnych wniosków o ich uzyskanie na swoich rachunkach.

Czytaj też: Najemcy w Irlandii oszukiwani – specjalny komunikat Gardy