Dopłata do rachunków w Irlandii - uwaga na oszustwo!

Oszuści po raz kolejny usiłują wyłudzić dane od mieszkańców Irlandii.

Mieszkańcy Irlandii po raz kolejny narażeni są utratę swoich pieniędzy przez nową próbę wyłudzenia danych.

Dopłata do rachunków

Tym razem oszuści postanowili wykorzystać moment, w którym odbiorcy energii elektrycznej oczekują na rządowe dopłaty do rachunków.

Mieszkańcy mogą więc nie podejrzewać, że otrzymana przez nich wiadomość to klasyczny phishing. Podano jednak informacje, w jaki sposób sprawdzić, czy to próba oszustwa.

Przede wszystkim na początku wiadomości umieszczono fragment publikacji pochodzącej z rządowej strony gov.ie, na której informuje się o systemie dopłat. Ma to uwierzytelnić całą wiadomość wysłaną przez oszustów.

W treści fałszywej wiadomości napisano natomiast:

Masz prawo do obniżonego rachunku za energię elektryczną w ramach programu wsparcia energetycznego. Możesz złożyć wniosek tutaj: (https://register-health-pcr.com/).

Po kliknięciu łącza obiorca wiadomości przenosi się na kopię strony gov.ie, zawierającej informacje o programie dopłat. Pod spodem znajduje się czerwony przycisk z prośbą o „zweryfikowanie informacji”.

Klikając przycisk, osoba zostaje przeniesiona na stronę z prośbą o podanie imienia i nazwiska, adresu, kodu pocztowego, numeru telefonu i adresu e-mail.

Należy zwrócić uwagę nie tylko na fałszywy adres URL, ale też na odmienny od reszty strony kolor i styl przycisku weryfikacji.

Oszustwo w Irlandii

To kolejna w tym miesiącu próba oszustwa od mieszkańców Irlandii. Wcześniej informowano o próbie wyłudzenia danych przez osoby podszywające się pod operatora dróg eFlow:

Więcej: Kradzież pieniędzy z konta – ostrzeżenie dla mieszkańców Irlandii