Dostawca energii rezygnuje z zysków - wsparcie dla mieszkańców Irlandii

Decyzja firmy wesprze dziesiątki tysięcy osób w trudnej sytuacji finansowej w Irlandii.

Jeden z dostawców energii w Irlandii poinformował, że rezygnuje ze swoich zysków w tym roku finansowym na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Dostawca energii

Firma SSE Airtricity, która dostarcza energię do 700 000 domów w Irlandii, odnotowała zysk w wysokości 17 mln euro w pierwszej połowie tego roku, w porównaniu ze stratą w wysokości 3,4 mln euro w tym samym czasie w 2021 roku.

Na nieoczekiwane zyski firm energetycznych wpływ miał gwałtowny wzrost cen paliw kopalnych, a ten wywołały sankcje nałożone na Rosję.

Odbiorcy znaleźli się w kryzysowym położeniu, gdy ceny energii wystrzeliły. Wielu posłów i organizacji charytatywnych w Irlandii wezwało do wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych zysków firm energetycznych.

Wsparcie dla mieszkańców

Rząd nie zdecydował się na ten krok, lecz postanowił udzielić wsparcia mieszkańcom w postaci dopłaty do rachunków za energię elektryczną w trzech ratach na łączną sumę 600 euro.

Według organizacji charytatywnych udzielone wsparcie okazuje się być niewystarczające. Kilka dni temu poinformowano, że organizacje otrzymują od mieszkańców kilkaset telefonów dziennie z prośbą o wsparcie.

W środę firma SSE Airtricity poinformowała, że rezygnuje ze swoich zysków, aby udzielić „najbardziej wszechstronnego pakietu wsparcia ze wszystkich firm energetycznych w Irlandii”.

Dostawca chce przekazać te środki zarówno dla swoich 65 000 klientów, będących w trudnej sytuacji, aby uchronić ich przed wszelkimi podwyżkami cen do marca 2023.

Firma chce także przekazać 1 mln euro dla organizacji charytatywnej St. Vincent de Paul oraz 1,1 mln euro organizacji Bryson Charitable Group.