Obniżenie kosztów życia w Irlandii jest obecnie kluczowym priorytetem rządu.

Dobra wiadomości dla tysięcy rodzin w Irlandii – rząd przymierza się do rozszerzenia programu dotacji.

Opieka nad dziećmi w Irlandii

Minister ds. Dzieci, Roderic O’Gorman poinformował, że pracuje nad zmianą przepisów, dzięki którym możliwa będzie znaczna redukcją a kosztów opieki nad dziećmi.

Kilka tygodni temu poinformowano o Narodowym Programie Opieki nad Dziećmi (NCS), dzięki któremu opiekunowie zaoszczędzą setki euro miesięcznie na opłatach za żłobek.

Program NSC jest jednym z aspektów rządowego planu obniżenia kosztów życia w Irlandii. Uczynienie opieki nad dziećmi bardziej przystępną dla rodzin w Irlandii jest obecnie kluczowym priorytetem Koalicji.

Według zapowiedzi ministra, z dotacji będą mogły skorzystać także opiekunki do dzieci, które nie są z nimi spokrewnione. Plan koncentruje się na wprowadzeniu dostosowanych przepisów, wymogów szkoleniowych i rejestracji wszystkich płatnych opiekunek.

Dotacje w Irlandii

Nie jest jeszcze jasne, czy zmiany będą ogłoszone w Budżecie 2023, aby umożliwić rodzicom korzystającym z opieki nad dziećmi uzyskanie tej dotacji w niedługim czasie.

Rzecznik ministerstwa poinformował, że ma nadzieję, iż rząd będzie w stanie przekazać dotację NCS opiekunom dzieci wcześniej niż wskazano w planie działania, jednak „zajmie to trochę czasu”.

Dodał przy tym, że wszystkie szczegóły w tej sprawie zostaną przekazane jeszcze przed ogłoszeniem nowego budżetu.